Public representatives

Member of Parliament
SERIAL NUMBER NAME OF PARLIAMENTARY CONSTITUENCY NAME PHOTOGRAPH
01 010-Balangir Smt. Sangeeta Kumari Singh Deo s k s d

 

 

List of Members of Legislative Assembly
SERIAL NUMBER NAME OF THE LEGISLATIVE ASSEMBLY CONSTITUENCY NAME PHOTOGRAPH
01 064-Birmaharajpur(SC) Padmanabha Behera Shri Padmanabh Behera
02 065-Sonepur Sri. Niranjan Pujari Shri Niranjan Pujari

 

Name of President, Vice President and Zilla Parishad Members of the District
SERIAL NUMBER Category Name NAME
01 President , Zilla Prishad, Subarnapur Smt. Usha Kumari Jagadala
02 Vice President , Zilla Prishad, Subarnapur Sri Rudra Kishor Mahala
03 Zilla Parishad Member of Ullunda-01 Sanjukta Bhoi
04 Zilla Parishad Member of Ullunda-02 Soudamini Jal
05 Zilla Parishad Member of Dunguripali–02 Purnima Barik
06 Zilla Parishad Member of Dunguripali–03 Mamata Matari
07 Zilla Parishad Member of Tarbha-01 Prabina Kumar Nag
08 Zilla Parishad Member of Tarbha-02 Saroj Kumar Kampa
09 Zilla Parishad Member of Binka-01 Sushanta Kumar Panda
10 Zilla Parishad Member of Binka-02 Rohini Dang
11 Zilla Parishad Member of Biramaharajpur-02 Gayatri Panigrahi
12 Zilla Parishad Member of Sonepur-01 Jayanarayan Negi
13 Zilla Parishad Member of Sonepur-02 Purnachandra Bishi

 

NAME OF THE ELECTED SARAPANCH’S  AND PS MEMBERS OF ULLUNDA BLOCK
SERIAL NUMBER NAME OF THE GRAM PANCHYAT NAME OF THE SARAPANCH NAME OF THE PS MEMBERS
1 ULLUNDA Satoshini Bhoi Sibani Mahakur
2 KALAPATHAR Dhibar Bhukta Mitali Mahakur
3 KADODAR Mayuri Bagh Susama Padhan
4 KOTSAMLAI Satyananda Mendili Lopamudra Patra
5 KHEMALOE Ritanjali Padhan Khetrabasi Naik
6 CHADAIPANK Duryodhan Pardia Sasmita Meher
7 JAUNRABHAURA Jharana Sahu Pinki Deep
8 NIMNA Bishikesan Meher Gopinath Meher
9 PANCHMAHALA Rabati Biswal Ashok Ku Panda
10 BISHIPADA Pinki Bishi Rukmani Kumbhar
11 MAHADA Phiroj Kumar Behera Damayanti Mesua
12 JALOE Sibedita Baghar Lilima Mendili
13 S. PATRAPALI Surama Mahaling Namita Panda
14 LASTALA Dipanjali Sethi Bijayalaxmi Tarai
15 MUNDOGHAT Ranjita Bhoi Rabi Sethi
16 SINDHOL Chinmayee  Meher Santoshini Meher
17 RAXA Trilokesh Nayak Reetarani Mahanandia

 

NAME OF THE ELECTED SARAPANCH’S  AND PS MEMBERS OF DUNGURIPALLI BLOCK
SERIAL NUMBER NAME OF THE GRAM PANCHYAT NAME OF THE SARAPANCH NAME OF THE PS MEMBERS
1 Andharibanji Banamali Sa Susanta Tandi
2 Ichhapur Smt.Sindhusuta Kuanr Smt. Sulochana Bariha
3 Kapasira Sri Khira Dharua Smt. Namita Seth
4 Karlajuri Smt. Anita Sahu Sri Nruparaj Pande
5 Gajbandh Sri Ballava Kheti Sri Makardhawaj Sahu
6 Chinajuri Smt. Subhadra Pal Smt. Sandhya Dandasena
7 Cherupali Smt. Maliphula Behera Sri Himanshu Sekhar Biswal
8 Tangarkarley Sri Bikash Ku. Pati Sri Sanyasi Chhatar
9 Dunguripali Smt. Sudeshna Biswal Sri Murari Mohan Behera
10 Tamamura Sri Panchanan Bariha Smt. Rinki Pandey
11 Digsira Sri Laba Meher Sri Biswanath Meher
12 Pandakital-Naikenpali Smt. Laxmi Majhi Smt. Suryakanti Sethi
13 Baidupali Smt. Droupadi Panigrahi Sri Purnachandra Behera
14 Badkarley Smt. Champabati Sahu Smt. Sujata Bhoi
15 Bandhapali Smt. Sanjukta Dandasena Smt. Namita Deep
16 Bankipali Sri Prakash Ch. Sahu Sri Pramod Ku. Naik
17 Beheramal Smt Rojalin Pujhari Sri Bhojraj Padhan
18 Bhimtikira Sri Madhusudan Sahu Sri Panchanan Sahu
19 Mayabarha Sri Ramesh Bhoi Smt. Mamata Majhi
20 Rampur Sri Saroj Meher Sri Manoj Ku. Purohit
21 Sukha Sri Jayakumar Bariha Smt. Padmabai Agrawal
22 Samaleichuan Smt Priyanka Rajhans Smt. Jayanti Sahu
23 Sargul Sri Purandar Sahu Smt. Namita Behera
24 Sahala Smt. Laxmi Padhan Smt. Prabhasini Bariha
25 Sunapali Smt. Basanti Padhan Smt. Banita Padhan
26 Lingmarni Sri Arabinda Mallik Sri Pratap Padhan

 

NAME OF THE ELECTED SARAPANCH’S  AND PS MEMBERS OF TARAVA BLOCK
SERIAL NUMBER NAME OF THE GRAM PANCHYAT NAME OF THE SARAPANCH NAME OF THE PS MEMBERS
1 Badvainro Lokanath Dalbehera Saubhagyabati kunar
2 Baghia Sashi Bishi Sasmita mallik
3 Balikhamar Bibashya Bhoi Jyotshnamayee rana
4 Brahmani Jyoshna Nag Sabitri Mallik
5 Charbhata Prabhat Patra Sudeshna Patra
6 Deulpadar Supriya Kampa Anjali Kampa
7 Dubula Kousalya Sahu Geeta Sandha
8 Jarajaring Rasmita Nag Suryakanti Kumbhar
9 Jhartarbha Suresh Nag Sanjeeb kumar Naik
10 Kamsara Lalit Guru Bikash Rana
11 Katapali Rina Guru Santoshini Selma
12 Kumbharmunda Padmini Karna Tilottma Mahakur
13 Maraduguchha Lalita Kuanr Hiranya kumari Sahu
14 Menda Bijaya Bhoi Shibashankar Biswal
15 Pua Sasmita Dharua Hemanta Majhi
16 Ranisarda China Biswal anirudha Seth
17 Paikbahal Debaki Nag Banita sethi
18 Sargaj Dasarath Sahu Mitrabrata Mishra
19 Sibtula Bharat Chandra Mishra Kirtan Podh
20 Singhari Aswini Kumar Sahu Pranabandhu Rana
21 Tulunda Dayanidhi Suna Barmesh Barik

 

NAME OF THE ELECTED SARAPANCH’S  AND PS MEMBERS OF BINIKA BLOCK
SERIAL NUMBER NAME OF THE GRAM PANCHYAT NAME OF THE SARAPANCH NAME OF THE PS MEMBERS
1 Babupali Chandra Kumar Mahapatra Kahara Bhue
2 Bankighirdi Manash Kumar Behera Kanchana Sahu
3 Bhandar Laxmana Kumar Sahu Bhimsen Sahu
4 Bausuni Reena Mahala Raseswari Sandha
5 Charda Sadananda Thanapati Brundabati Nayak
6 Sankara Asha Padhan Niranjan Bhoi
7 Silati Gitika Bhoi Prasanti Bagh
8 Seledi Bharat Gaigaria Harekrushna Bhoi
9 Jullunda Bhumisuta Bariha Ramesh Sahu
10 Mahada Saudamini Sethi Puspanjali Pradhan
11 Meghala Manoj Kumar Sethi Puspa Kanta
12 Kaintara Amulya Sahu Swagatika Sa
13 Mahadevpali Dasamu Majhi Sushanta Khamari
14 Sindurpur Gopal Bagh
15 Singhijuba Mahabir Bariha Ashok Kumar Nanda
16 Kuibahal Nirupama Kalha Anandani Bagh

 

NAME OF THE ELECTED SARAPANCH’S  AND PS MEMBERS OF BIRMAHARAJPUR BLOCK
SERIAL NUMBER NAME OF THE GRAM PANCHYAT NAME OF THE SARAPANCH NAME OF THE PS MEMBERS
1 Bagbar Byomakesh Panda Ritanjali Padhan
2 Bahalpadar Chandrakanti Danta Pitambara Sahu
3 Champamal Rebati Rout Bisaya Taria
4 Durjantaila Ranjit Kumar Kheti Dillip Kumar Jagadala
5 Hillung Ashok Kumar Mahakur Santosh Bhoi
6 Jatesingha Rudrani Chand Runi Sethi
7 Kamira Srikrushna Padhan Pratima Padhan
8 Kenjhariapali Santosh Kumar Padhan Sabita Mishra
9 Khandahata Asha Sahu Urmila Sandha
10 Luturpank Sujata Sahu Laba Kumar Sahu
11 Mursundhi Rina Puta Chittaranjan Sahu
12 Pitamahul Saroj Barik Sunita Padhan
13 Sangrampur Raj Kishor Naik Dipanjali Behera
14 Subalaya Lili Patra Ranjit Kumar Ratha
15 Ufula Sanghamitra Saha Sushama Bhoi

 

NAME OF THE ELECTED SARAPANCH’S  AND PS MEMBERS OF SONEPUR BLOCK
SERIAL NUMBER NAME OF THE GRAM PANCHYAT NAME OF THE SARAPANCH NAME OF THE PS MEMBERS
1 Kalapathar Smt Sandhyarani Padhan Smt Sasmita Jena
2 Kharjhura Smt Anupama Sethi Sri Ananda Ku.Meher
3 Khaliapali Sri Raghunath Agarwala Smt Amruta Putel
4 Khari Sri Sanjib Ku.Mishra Smt Sangita Nag
5 Chhakormal Sri Sankar Pr.Saa Sri Birendra Bagarti
6 Janmura Sri Arabinda Barik Sri Subrat Ku.Sethi
7 Narayanpur Smt Gurubari Sahu Sri Upendra Sahu
8 Baladi Smt Sapuri Badhia Sri Bhagaban Mahakur
9 Bisimunda Sri Madhududan Ota Smt Bindu Suna
10 Mayurudan Smt Bhagyabati Bagh
11 Mallikmunda Smt MamataMajhi Smt Madhabilata Kuanar
12 Rengali Smt Puspanjali Naik Smt Sunita Naik
13 Haradakhol Smt Trupti Kuanar Smt Mandakini Nag
14 Lachhipur Smt Purnima Das Sri Raghunath Sahu